Balon Sinoplasti

balom

 

Balon Sinoplasti yöntemi, özel dizayn edilmiş ve optik sistemlere entegre balonlar yardımıyla sinüs kanallarının herhangi bir doku kesip çıkartmadan genişletilmesidir.

Balon Sinoplasti’de nasıl bir işlem yapılmaktadır?
Genel ya da lokal anestezi altında, önce endoskop ve kateter yardımıyla daralmış sinüs ağızlarının yeri bulunup bu kanallara kateter kılavuzluğunda balon yollanmakta, bu bölgede şişirilen balon yardımıyla kanallar genişletilmekte ve sinüslerin içleri yıkanmaktadır.

Balon Sinoplasti, her sinüzit hastasına uygulanabilir mi?
Balon Sinoplasti, yoğun polipli, burun ya da sinüs tümörlü hastalar dışındaki kronik sinüzit olgularında uygulanabilir. Yöntemin uygulanabilirliğiyle ilgili son kararı fizik muayene ve sinüs tomografisi bulgularına göre hastanın hekimi verir.

Balon Sinoplasti diğer tedavilerle aynı anda uygulanabilir mi?
Balon Sinoplasti, nazal septum ve konka cerrahisi gibi operasyonlarla birlikte uygulanabilir. Bazen, aynı hastanın bazı sinüs ağızları FESC ile bazıları da balonla genişletilebilir.

Balon Sinoplasti’nin avantajları nedir?
Balon Sinoplasti’nin en önemli avantajı çoğunlukla, dokuyu kesme, çıkarma olmadan sinüs kanallarını genişletmesi nedeniyle dokulara zarar vermeden uygulanabilmesi ve işlem sonrasında kanama, ağrı ve acı ya da ileri dönemlerde burun içi yapışıklık ve skar dokuları gelişmemesidir. İşleme bağlı ciddi komplikasyon gelişme oranı sıfıra yakındır. Restenoz (kanalların tekrar kapanması) çok sık görülmez. Hasta operasyondan bir gün sonra normal günlük yaşamına geri dönebilir. Teknik, diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir.

Prof. Dr. Levent Saydam
KBB Bölüm Başkanı