Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi

Nöroşirurji: Beyin, omurilik, omurga ve sinir hastalıklarının cerrahi tedavilerinin yapıldığı tıp alanıdır.BRAIN-PImtg-Image-transparent-e1480982518841

* Bölümümüzün ana amacı: Beyin, omurilik ve sinir sistemini ilgilendiren hastalıklarda; erken tanı konulması ve mümkün olan en iyi cerrahi tedavi ve bakımın sağlanmasıdır.

* Bölümümüzde yapılan cerrahi tedaviler: Tümör cerrahisi, Spinal cerrahi, Travma cerrahisi, Pediatrik cerrahi ve Periferik sinir cerrahisi yapılmaktadır.

 

Tümör cerrahisi (Nöroonkoloji): Beyin, omurilik ve sinir kılıflarından kaynaklanan tümörlerin cerrahi tedavileri, mikrocerrahi yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır.

* Beyin tümörleri: Astrositom, Glioblastoma multiforme, Oligodendrogliom, Epandimom, Menengiom, Epidermoid tümör, Hemangioblastom ve Metastatik beyin tümörleri.

* Omurilik (spinal) tümörler: Spinal astrositoma, spinal epandimom, spinal menengiom, spinal schwannom, spinal nörofibrom ve diğer organlardan kaynaklanan kanserlerin Omuriliğe metastazları.

* Omurga (vertebra) tümörleri: Vertebral plazmositom, Vertebral multipl myelom ve diğer organlardan kaynaklanan kanserlerin Vertebral metastazları.

 

Spinal cerrahi: Kliniğimizde Boyun fıtığı (Servikal disk hernisi) ve Bel fıtığı (Lomber disk hernisi) ameliyatları, yaşlanmayla beraber meydana gelen Omurilik kanalı daralmalarına (spinal dar kanal, spondiloz, spinal stenoz) ait ameliyatlar ve Bel kaymalarına (spondilolistezis) ait stabilizasyon ameliyatları yapılmaktadır.

* Servikal: Servikal disk hernisi, servikal spondilotik miyelopati.

* Torakal: Torakal disk hernisi, Torakal spondiloz.

* Lomber: Lomber disk hernisi, Lomber spondiloz, Lomber spondilolistezis.

 

Travma cerrahisi: Kaza ve düşmeler sonucu gelişen beyin, omurilik ve omurga yaralanmalarının tedavisi yapılmaktadır.

* Kranial travmalar: Kafatası kırıkları (Lineer fraktür, Deplase fraktür), Travmatik Beyin hasarları (Kontüzyo serebri) ve Beyin kanamaları (Travmatik Epidural kanama, Subdural kanama ve İntraserebral kanama).

* Omurga (vertebra) travmaları: Travmaya bağlı Omurga kırıkları (Vertebra fraktürleri) ve Omurga kaymaları (Spondilolistezis).

* Omurilik (spinal) travmalar: Omurilik yaralanmaları (Spinal epidural kanama ve Spinal subdural hematom).

 

Pediatrik Nöroşirürji: Bebek ve Çocuklara ait doğumsal veya sonradan gelişen beyin ve omurilik hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır.

* Kranial hastalıklar: Hidrosefali, Ansefalosel, Kraniosinositoz, Chiari malformasyonu ve Çocukluk çağında görülen Beyin tümörleri.

* Omurilik (spinal) hastalıklar: Meningosel, Meningomiyelosel, ayrık omurilik anomalileri, Gergin omurilik sendromu, Sirengomyeli ve Çocukluk çağında görülen Omurilik tümörleri.

Periferik sinir cerrahisi: El bileği düzeyinde ve Dirsek bölgesinde sinir tuzaklanmalarında (Karpal tunel sendromu ve Kubital tunel sendromu), periferik sinir dekompresyon ameliyatları yapılmaktadır.

– İnmenin cerrahi tedavisi

– Navigasyon eşliğinde beyin tümörü ameliyati

– Lazerle bel ve boyun fıtığı tedavisi

– Kapalı yöntemle bel kayması tedavisi

– Migren, vertigo ve konuşma bozukluklarının cerrahi tedavisi

– Bazı epilepsi, alzheimer ve parkinson türlerinin tedavisi

– Serebral palsi, tik ve tremorun cerrahisi

– Derin yerleşimli beyin tümörlerinin navigasyon eşliğinde lazerle tedavisi

– Navigasyon eşliğinde lazerle omurga tümörlerinin tedavisi

– Düşük ayak hastalarında sinir transferi yoluyla tedavi

– Alzheimer ve konuşma bozukluklarında transkranial elektrik stimülasyonu tedavisi