Diz Osteoartriti (Kireçlenmesi) Tedavisinde Kök Hücre SVF (Stromal Vasküler Fraksiyon) Uygulaması Kudret International Hospital’da Başladı

slide46

 

Osteoartrit; eklemlerde ağrıya yol açan eklem kıkırdağının anormal ölçüde yıpranması veya yok olması ile bu eklemleri kayganlaştıran synovial sıvının azalması sonucu oluşan bir hastalıktır. En çok diz ve kalça eklemlerinde kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülür.
Osteoartrit 65 yaş üzeri bireylerin %70’inde ağrı ve hareket kısıtlığına yol açar.
Osteoartrit, tedavisi oldukça zor bir hastalıktır. Çünkü eklem kıkırdağının onarımı son derece başarısızdır. Bunun nedeni ise kıkırdak dokusunun sinir örgüsünden ve kan dolaşımından tamamen yoksun olmasıdır.
Osteoartrit’in tedavisinde geliştirilen en son aşama KÖK HÜCRE tedavisidir.
Kök hücre en temel anlamıyla bir başka hücreye farklılaşabilen hücre anlamında kullanılır. Yetişkinlerdeki hücre ve dokuların yenilenmesi ve onarımı kök hücrelerle sağlanır.
Kök hücrelerin vücudumuzdaki en yoğun bulunduğu yerlerden biri yağ dokusudur. Yağ dokusundan aspirasyon yöntemiyle alınan yağlardan laboratuvarda enzimatik ayrıştırma ile KÖK HÜCRE ilde edilir. Bu elde edilen kök hücreye stromal vasküler fraksiyon SVF adı verilir.
SVF hastanın kendisinden alınan kan plazması ile karıştırılarak diz eklemine enjekte edilir.
SVF, ayrıca ayakta bileği kireçlenmesi, adele yırtıkları, kapanmayan yaralar (Diabetik ve venöz ülser) ile ağrısı geçmeyen diz operasyonları (menüsküs-ön çapraz bağ yırtıkları) tedavisinde uygulanır.”

Op.Dr Kubilay KARALEZLİ
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı