Dr. Yunus Emre BIKMAZ ile yapmış olduğumuz röportaj ( 23.06.2015 )

Yunus Emre Bıkmaz ile yapmış olduğumuz röportaj:
Merhabalar Hocam, öncelikle sizi ağırladığımız için memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isteriz. Nasılsınız, iyi misiniz?
İyiyim, teşekkür ederim. Ben de çok memnun oldum. Sizler nasılsınız?
Bize kendinizden bahseder misiniz?
1977 Ankara doğumluyum. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İhtisasımı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden aldım. İngilizce bilmekte ve piyano çalmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım.
Vaktinizi oldukça iyi değerlendirmişsiniz. Peki hocam size göre hekimlik nedir? Neden hekim olmayı seçtiniz?
Hekimlik bir zanaat değil, bir ilim yoğurabilme sanatıdır. İşin sanatsal ve yeteneksel boyutu, yani aynı verileri farklı yorumlayabilme kapasitesi buradan anlaşılmaktadır. Allah katında kutsaldır. Allah’tan önce sağlık dileyenlerin dualarına uzanan bir yardım elidir. Hayat kurtarmaktır. Saygıdır ve saygınlıktır. Gelecek sağlıklı nesillerdir. Bugüne ve geleceğe yatırımdır. İnsan neslinin tükenmemesi çabasıdır. Zordur. Hata kabul edilemezliktir. İki kere ikinin dört etmemesidir. Parayı çok sevmemektir. Kul hakkı yememektir. Sevilmeden yapılamayandır. Öğrenmenin bitmeyişidir. Yeryüzünde yardım meleği olmaktır. Ahtapot kollu olmaktır. Herkese ve her şeye koşmaktır. Irk, kültür, din, mezhep, soy-sop, siyaset, renk, kılık-kıyafet ayırımı yapmamaktır. Zamana karşı yarıştır. Vicdandır. Vefadır. Usta-çırak ilişkisidir. Etiktir. Karakterimle en çok örtüşen, ruhumu en çok besleyen meslek olduğundan ve her akşam kafamı yastığa huzurla koyabilmek, ben bugün iyi bir şey yaptım diyebilmek için hekim olmayı seçtim.
Yoğun olmanıza rağmen işinizden memnunsunuz. Peki bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?
Çocuk hekimliği geleceğimizin teminatıdır. İnsan ırkına yatırımdır. Derdini anlatamayanlara deva olmaktır. Hata kabul edilemezliğin en zirvesidir. İlimle, sevgiyle ve eşitçe yaklaşmaktır. Ağlama seslerine verilen güzel bir melodi tepkisidir. Sabırdır. Soğukkanlılıktır. Bir hastalıkta önce aileyi bilgi ile iyileştirmek, sonra çocuğu tedavi etmektir. Sağlığını yitirmemişlere de bakabilmektir. En temiz, en güzel, ama belki de en zor hekimliktir. Tam bir dedektifliktir. Hatta yeri geldiği zamanlarda animatörlüktür. Korumak, kol kanat germektir. Her çocuğa ana-baba şefkati verebilme hazzıdır. Bu yüzden çocuk hekimi olmayı seçtim.
Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir? Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?
Hekim olmak önce insan olmak, sonra insanı sevmektir. Okumayı ve çalışmayı sevmektir. Zoru sevmek ve zoru görünce kaçmamaktır. Sağlığı tesis ederken mükemmelliyetçi olmak, ama asla paracı olmamaktır. Meraklı olup araştırmaktır. Bıkmamaktır. Yorulsa da yorulduğunu söylememektir. İçi kan ağlasa da hasta ve hasta yakınlarına güleryüzlü olabilmektir. Vicdanlı, merhametli olmaktır. Ustaya saygıdır. Kendine saygı ve özgüvendir. Etiktir. Yeminini her koşulda yerine getirmektir. Motivasyonunu her zaman en üst düzeyde tutmaktır. Bu zorluklara göğüs gerebilecek karakter sahibi, ahlaklı ve disiplinli bir insan hekimlik yapabilir.
Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?
Tabii ki pek çok güzel şey yaşadım. Bebek ve çocuklardan “vaka” ya da “olay” diye bahsetmek veya yaşadıklarımı birebir aktarıp hasta mahremiyetini paylaşmak doğru olmaz. Ama size şu kadarını söyleyebilirim ki, insana hiçbir şey bir bebeğin veya çocuğun hayatını kurtarmaktan daha fazla keyif, daha fazla mutluluk veremez. Çok şükür ki ben de birçok kereler bu haklı gururu yaşama fırsatı bulabildim.
Bize alanınızda yaptığınız çalışmalardan biraz söz eder misiniz?
Çocuk polikliniğinde bebek ve çocukların muayenelerinin yapılması yanında, sağlıklı bebeklerin kontrolleri ve aşılarını da takip etmekteyim. Acil durumlarda Acil Servisindeki hekimlerle yaptığım koordinasyon ve işbirliği ile anında müdahale ederek hizmet vermekteyim. Bebek ve çocukların büyüme-gelişme, takip ve rutin muayenelerini yapmakta, aşılamalarını bizzat sağlamakta ve aşı takiplerini yapmaktayım. Normal doğum ve sezaryen doğumlara katılmakta, bebeğin doğum salonunda ilk müdahalesini yapmaktayım. Gerektiğinde Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi’nde küvözde ve gerektiğinde anne yanında yenidoğan takibi yapmaktayım. Doğumdan itibaren 17 yaşından gün alıncaya kadar tüm hasta bebek ve çocukların tanı ve tedavisini sağlamakta, yatırılarak müdahale edilmesi gereken bebek ve çocukların takip ve tedavilerini yapmaktayım.
Gördüğümüz kadarıyla yoğun bir doktorsunuz, tedavi için başka şehirlerden gelen hastalarınız oluyor mu? Şayet oluyor ise, bu hastaların tedavilerini ve sonrasındaki takiplerini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Elbette bu şekilde takip ettiğim çok sayıda hasta var. Bebek veya çocuğun tanı ve tedavisini sağlamadan şehir dışına çıkmalarına müsaade etmiyorum. Şehir dışına gitmeden evvel mutlaka son bir kontrole çağırıyorum. Ayrıca hasta yakınlarının bana telefonla ve internet üzerinden ulaşmalarına, teknolojik imkanları kullanmalarına olanak sağlıyorum. Gerektiğinde gittikleri şehirde bir meslektaşımla koordinasyon ve işbirliği içine girebiliyorum.
Peki hocam, verdiğiniz değerli bilgiler için, güzel sohbetiniz ve bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak hastalara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?
Geleceğimizin büyükleri, yarınımız olan çocuk hastalarıma tavsiyelerim şunlardır: Kitap sevgisi ve sorumluluk duygusu kazanınız. Eleştiriye açık olunuz. Hayata karşı olumlu olunuz. Hayatta kendi kendine karar vermeyi öğreniniz. Empati kurmayı öğreniniz. Kısa ve öz olunuz, kendiniz olunuz. Zamanınızı verimli ve etkili geçiriniz. Yalan söylemeyiniz. Konuşurken insanların gözlerine bakınız. Başkalarının farklılıklarına özenmeyiniz, her insan farklıdır. Başkalarına imrenmek değil, örnek olmaya çalışınız. Ezberleyerek değil, yaparak ve yaşayarak öğrenmeye çalışınız.
Dr. Yunus Emre BIKMAZ
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Kudret International Hospital