Erkekte, yumurta damarında varis bulunması kısırlık anlamına mı gelir ?

Varis kalbe kirli kanı götüren toplardamar adı verilen damarların normal olmayan genişlemeleridir. Genellikle bacaklarda görülür.

Varikosel ise erkeklerde, testis toplardamarlarının genişlemesi (varis) durumudur. Genel olarak toplumda %15-25 sıklıkla rastlanır. Sol tarafta daha sık rastlanır. İnfertilite ( kısırlık ) nedeniyle başvuran erkeklerde görülme sıklığı %30-40 a kadar ulaşabilmektedir. Varikosel, sperm üretiminde bozulma, ergenlikte testis gelişiminde gerileme gibi durumlardan sorumlu olabilir, kısırlık ile eş anlamlı değildir. Varikosel olan her erkekte sperm değerleri bozulmaz.

Ağrı görülme olasılığı % 5 civarındadır, ağrı için ameliyat tedavisi, sıklıkla önerilen tedavi çeşiti değildir. Ameliyat tedavisi öncesinde, ağrıya sebep olabilecek başka nedenler ekarte edilmelidir. Aksi takdirde ameliyat sonrasında ağrının geçmemesi durumu ile karşılaşılabilir.

Varikosel tanısı elle muayene sonrası konulur, şüpheli durumlarda damar yapısını ve testisleri daha iyi ortaya çıkaran dopler ultrasonografi incelemesi yapılabilir. Elle muayene sonrası varikosel bulunması tanı için yeterlidir.

Varikoseli bulunan kişilerde sperm değerleri belli oranda bozulmuş ise tedaviye ihtiyaç duyulur. Ergenlik çağında ise, varikoseli bulunan gençlerde, testis boyutları etkilenmiş ise tedavi gerekmektedir.

Tedavi ameliyat ile yapılmaktadır.

Tedavi seçenekleri;

Mikrocerrahi ( ameliyat mikroskopu kullanılarak, kasık bölgesinden, iç halka dışından, 1.5 cm kesi ile damarların bulunup bağlanması),

Embolizasyon ( kasık damarından iğne girilerek yumurta damarına ulaşılıp, damarı tıkayıcı madde verilmesi),

Laparoskopik cerrahi (karın içine 3 adet kanül yerleştirilip, optik aletlerle, karın iç yüzeyinden, damarların bulunup bağlanması) şeklinde belirtilebilir.

Laparoskopik cerrahi ve embolizasyon tedavilerinin mikrocerrahiye üstünlükleri yoktur. Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı 30-60 dakika arasında sürmektedir. Testis ile ilgili diğer oluşumların en az zarar gördüğü, yan etkinin en az olduğu ve nüksün (varikoselin tekrar etmesi) en az olduğu yöntemdir.

Tedavi edilen hastalar, edilmeyenlere oranla 3-4 misli daha fazla veya % 40-55 olasılıkla hamilelik şansı elde etmektedirler. Tüp bebek tedavisi öncesinde, varikosel ameliyatı geçirmiş olan çiftlerde, hamilelik ve canlı doğum oranlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Kudret International Hospital bünyesinde, çocuk olmaması şikayeti ile veya varikosel şüphesi ile gelen hastalarımızın, bu yönde aydınlatılmaları, tanı ve tedavileri en uygun koşullarda yapılmaktadır. Varikosel ameliyatı mikrocerrahi deneyimli doktorlarımız tarafından mikrocerrahi yöntemi ile uygulanmaktadır.

 

Prof. Dr. Semih Y. Sargın
Üroloji Bölümü