İnternet sağlık alanında bir çığır açmıştır ( 10.07.2015 )

Eniyihekim.com olarak “sağlık ve dijital medya” konu başlığı ile yapmış olduğumuz röportajlara Uzm. Dr. Yunus Emre Bıkmaz ile devam ediyoruz.

Hekim olarak dijital mecraları nasıl kullanıyorsunuz?

Hasta yakınlarının bana internet üzerinden ulaşmalarına, tüm teknolojik imkanları kullanmalarına olanak sağlıyorum. İnternet üzerinden bana soru sorabiliyorlar, e-posta ile bebek veya çocukları ile ilgili yazı ve eklenti gönderebiliyorlar, randevularını internet üzerinden alabiliyorlar, tetkik sonuçlarını internet üzerinden görebiliyorlar, hakkımda ayrıntılı bilgi alabiliyorlar ve internette yorum yazabiliyorlar.

“İnternet sağlık alanında bir çığır açmıştır”

Sağlık ve internet ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sağlık en değerli hazinedir. Kişiler sağlıklı bir yaşam sürmek için iletişim kurmak zorundadır. Asrın en büyük icadı olan internet işte burada devreye girmektedir. Bu iki değerin ilişkisinden tabii ki kuvvet doğacaktır. İnsandan insana yüz naklinin yapılabildiği günümüz tıbbında, insanlar da doğal olarak artık teknolojik imkan ve kolaylıklardan daha fazla yararlanmak istiyorlar. Sağlıklarını emanet ettikleri doktor ve hastaneyi ayrıntılı tanımak, randevularını ve sonuçlarını internetten takip etmek, hastalıkları ile ilgili daha detaylı bilgilere oturdukları yerden ulaşmak istiyorlar. İnternet sağlık alanında bir çığır açmıştır. Hastalar için ayrı bir kolaylık sağlarken, sağlık çalışanları ve kurumları için de bir bilgilendirme olmakta, aynı zamanda sağlık turizminin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.

“Hekim temalı internet hizmetleri hastalar, hekimler ve toplum sağlığı için bir kazanımdır”

İnternet yoluyla sizinle iletişime geçen hastalarınız var mıdır? Bu süreci nasıl yönetiyorsunuz?

Elbette bu şekilde iletişime geçtiğim çok sayıda hasta var. Hasta yakınlarının bana internet üzerinden ulaşmalarına, teknolojik imkanları kullanmalarına olanak sağlıyorum. Günümüz uzay çağında bilgi ve teknolojinin sağlığın tesisi amacı ile her türlü kullanımı insanlığa yapılmış bir hizmettir. İnternet teknolojisinin daha da gelişerek devam etmesi, hastalıkların daha erken tanı ve teşhisine, hekim olmayan yerlerde hekim ihtiyacının karşılanmasına, tıbbın globalleşmesine, yeni tıbbi tekniklerin uluslararası paylaşımına olanak sağlayacaktır. İnternet üzerinden yapılacak geri bildirimler sağlık çalışanları ve çalıştığı kurumlar için yapıcı olmaktadır.

İnternet  insanların kararlarını ve atacakları adımları etkilemektedir

İnternet hayatımızın bir vazgeçilmezi olmuştur. İnsanların kararlarını ve atacakları adımları etkilemektedir. Fısıltı gazetesi artık yerini internetteki sosyal paylaşım ve forum sitelerine bırakmış durumdadır ve bu nedenle çoğu insan gidecekleri hekimi internet üzerinden seçmektedir. Hekim temalı internet hizmetleri hastalar, hekimler ve toplum sağlığı için artıları çok olan bir kazanımdır.