Bacak ağrısı ile birlikte olan bel ağrılarının en sık rastlanılan nedeni bel fıtığıdır. Tıp dilinde “Disk Hernisi” olarak adlandırılan bel fıtığının toplum içinde rastlanma sıklığı onda bir gibi yüksek bir düzeydedir.

Bel fıtığı en sık 35-50 yaş arasında ve her iki cinste de eşit olarak görülür. Ağır işlerde çalışanlar, ev hanımları, uzun süre oturmak zorunda kalan masa başı çalışanları, şöförler, sürekli ayakta duran öğretmen, eczacı, garson gibi meslek sahipleri, açık havada çalışanlar, yoğun stres altındaki yöneticiler bel fıtığına yakalanma olasılığı en fazla olan kesimdir.

Bel fıtığı ( lomber disk hernisi), Bel Kayması ( spondilolistezis), kanal darlığı ( spinal stenoz) ve boyun fıtığında ( servikal disk hernisi) zorunlu haller dışında ameliyat seçeneğinden önce ve standart ilaç tedavisinden sonra uygulanabilecek daha basit ve kolay yöntemler vardır.

  • Skopi ( Röntgen cihazı) yardımı ile fıtık içine veya ekleme iğne ile ulaşılarak yapılan girişimlerdir. Bunlar : ilaç enjekte etme, radyofrekans veya lazerle fıtığı küçültme veya eklem duyusunu alan siniri bloke etmektir.
  • Açık operasyona göre daha kolay ve riski az olan günübirlik işlem şeklindeki farklı kapalı mini operasyon seçenekleridir.

Her iki yöntemin de başarı şansı %80-90 ‘dır.