Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi

 

BEYİN TÜMÖRLERİ ( AÇIK VEYA NAVİGASYON EŞLİĞİNDE KAPALI)

BEYİN DAMAR HASTALIKLARI (İNME, FELÇ, KANAMA VE ANEVRİZMA)

EPİLEPSİ (SARA NÖBETİ) VE DİĞER BAYILMALAR

BAŞ AĞRISI (MİGREN VB) VE BAŞ DÖNMESİ (VERTİGO)

PARKİNSON,TİK, TREMOR VE SEREBRAL PALSİ

UNUTKANLIK VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI

ALZHEIMER VE DİĞER BUNAMALAR

AMELİYATSIZ VEYA KAPALI YÖNTEMLE BEL VE BOYUN FITIĞI, BEL KAYMASI VE KANAL DARLIĞI TEDAVİSİ

OMURGA VE OMURİLİK TÜMÖRLERİ VE DİĞER HASTALIKLARI

NÖROPATİLER, SİNİR KESİLERİ VE SIKIŞMALARI

PSİKİYATRİK HASTALARIN CERRAHİ TEDAVİSİ

 

 

Nöroşirurji: Beyin, omurilik, omurga ve sinir hastalıklarının cerrahi tedavilerinin yapıldığı tıp alanıdır.

* Bölümümüzün ana amacı: Beyin, omurilik ve sinir sistemini ilgilendiren hastalıklarda; erken tanı konulması ve mümkün olan en iyi cerrahi tedavi ve bakımın sağlanmasıdır.

* Bölümümüzde yapılan cerrahi tedaviler: Tümör cerrahisi, Spinal cerrahi, Travma cerrahisi, Pediatrik cerrahi ve Periferik sinir cerrahisi yapılmaktadır.

Tümör cerrahisi (Nöroonkoloji): Beyin, omurilik ve sinir kılıflarından kaynaklanan tümörlerin cerrahi tedavileri, mikrocerrahi yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır.

* Beyin tümörleri: Astrositom, Glioblastoma multiforme, Oligodendrogliom, Epandimom, Menengiom, Epidermoid tümör, Hemangioblastom ve Metastatik beyin tümörleri.

* Omurilik (spinal) tümörler: Spinal astrositoma, spinal epandimom, spinal menengiom, spinal schwannom, spinal nörofibrom ve diğer organlardan kaynaklanan kanserlerin Omuriliğe metastazları.

* Omurga (vertebra) tümörleri: Vertebral plazmositom, Vertebral multipl myelom ve diğer organlardan kaynaklanan kanserlerin Vertebral metastazları.

 

Spinal cerrahi: Kliniğimizde Boyun fıtığı (Servikal disk hernisi) ve Bel fıtığı (Lomber disk hernisi) ameliyatları, yaşlanmayla beraber meydana gelen Omurilik kanalı daralmalarına (spinal dar kanal, spondiloz, spinal stenoz) ait ameliyatlar ve Bel kaymalarına (spondilolistezis) ait stabilizasyon ameliyatları yapılmaktadır.

* Servikal: Servikal disk hernisi, servikal spondilotik miyelopati.

* Torakal: Torakal disk hernisi, Torakal spondiloz.

* Lomber: Lomber disk hernisi, Lomber spondiloz, Lomber spondilolistezis.

 

Travma cerrahisi: Kaza ve düşmeler sonucu gelişen beyin, omurilik ve omurga yaralanmalarının tedavisi yapılmaktadır.

* Kranial travmalar: Kafatası kırıkları (Lineer fraktür, Deplase fraktür), Travmatik Beyin hasarları (Kontüzyo serebri) ve Beyin kanamaları (Travmatik Epidural kanama, Subdural kanama ve İntraserebral kanama).

* Omurga (vertebra) travmaları: Travmaya bağlı Omurga kırıkları (Vertebra fraktürleri) ve Omurga kaymaları (Spondilolistezis).

* Omurilik (spinal) travmalar: Omurilik yaralanmaları (Spinal epidural kanama ve Spinal subdural hematom).

 

Pediatrik Nöroşirürji: Bebek ve Çocuklara ait doğumsal veya sonradan gelişen beyin ve omurilik hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır.

* Kranial hastalıklar: Hidrosefali, Ansefalosel, Kraniosinositoz, Chiari malformasyonu ve Çocukluk çağında görülen Beyin tümörleri.

* Omurilik (spinal) hastalıklar: Meningosel, Meningomiyelosel, ayrık omurilik anomalileri, Gergin omurilik sendromu, Sirengomyeli ve Çocukluk çağında görülen Omurilik tümörleri.

Periferik sinir cerrahisi: El bileği düzeyinde ve Dirsek bölgesinde sinir tuzaklanmalarında (Karpal tunel sendromu ve Kubital tunel sendromu), periferik sinir dekompresyon ameliyatları yapılmaktadır.

 

 

MAKALELER

BEL AĞRISI
BEYİN ANEVRİZMA
BEYİN KANAMASI
BEYİN TÜMÖRLERİ
BOYUN FITIĞI
DİSTONİ
EPİLEPSİ
GLİOM
HİPOFİZ TÜMÖRLERİ
MENENJİT NEDİR?
MENİNGİOM
PARKİNSON HASTALIĞI
SPİNA BİFİDA
TREMOR(TİTREME HASTALIĞI)
TRİGERMİNAL NEVRALJİ
SEREBRAL PALSİ

 

Choose Your Schedule