cocuk-guvenlik

Çocuklar İçin Temel Güvenlik Kuralları

Sevgili anne-babalar. Canınızdan çok sevdiğiniz çocuklarınızın can güvenliği sizin için hayatta en çok önem verdiğiniz husus olsa gerek. Peki bu konuda temel güvenlik önlemlerinin ne kadar bilincindesiniz. Bu konuda çocuklarınıza gerekli uyarı ve önerilerde bulundunuz mu?

İşte, anne-babaların mutlaka bilmesi ve çocuğuna öğretmesi gereken temel güvenlik kuralları:

Bir çocuk asla yalnız başına bırakılmamalıdır. Çocuğa yalnız olmanın, tek başına oynamanın güvenli olmadığı fikri aşılanmalı, her zaman arkadaşları ile birlikte oynaması gerektiği hususunda çocuk uyarılmalıdır.

            Çocuk, asla tanımadığı kişilerden herhangi bir şeker, cips, dondurma, hediye kabul etmemelidir. Tanımadığı kişilerle fazla konuşmamalı, şüphelendiğinde durumu en kısa sürede ebeveynine veya öğretmenine bildirmeli, bildiremiyorsa o anda hemen arkadaşlarının yanına, güvenilir bir yere gitmelidir.

            Çocuk, ailesinden izinsiz olarak sadece tanımadığı değil, tanıdığı birinin, komşusunun veya akrabasının arabasına bile binmemelidir. Zorla bindirileceğinden şüphelenirse, derhal avazı çıktığı kadar bağırmalıdır. Bağırmak, çocukların en büyük silahıdır.

            Ailenin veya öğretmenin olmadığı bir yerde çocuk, polis, asker, güvenlik görevlisi, bekçi gibi üniformalı kişilerden yardım isteyebileceği konusunda eğitilmelidir. 155 polis imdat numarası çocuğa ezberletilmelidir.

            Bir çocuğun mutlaka kendi adını-soyadını, ayrıca anne ve babasının adını-soyadını ezbere bilmesi gerekir. Ayrıca çocuğunuza evinizin, işyerinizin adresini ve cep telefonu numaralarınızı ezberlettirin. Bu bilgileri bir kâğıda yazıp çantasına koymanız, hiçbir anlam ifade etmez.

            Özellikle boğulma vakaları çocukluk yaşta daha sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Çocuğunuzu su birikintilerine, kuyulara, nehirlere veya denize, yanında bir yetişkin olmadan asla yaklaşmaması ve girmemesi gerektiği konusunda bilinçlendirmelisiniz.

            Çocuk, istemediği bir şeyi asla kabul etmemeli, hayır demeyi öğrenmelidir. Özellikle ısrarcı taleplerden, hayır demesine karşın inatla halen bir şeylerin kendisinden istenmesinden şüphelenmeli ve hemen o şahsın yanından uzaklaşmalı, güvenli bir yere gitmelidir. Bu şahıs tanıdığı biri, komşusu ve akrabası olsa bile aynı durum söz konusudur.

            Bir çocuk, her ne sebepten olursa olsun, bir şahsın yanında olmaktan tedirgin olduysa, o şahıstan hemen uzaklaşmalı ve kaçmalıdır. Tedirgin olduğu durumu arkadaşlarına, öğretmenine ve anne-babasına anlatmalıdır.

            Çocuklarınızı, bedenlerine dokundurtmamaları gerektiği konusunda eğitiniz. Çocuk, ister tanımadığı, isterse tanıdığı veya akrabası olan biri kendine dokunduğunda, “bana dokunma” demeyi bilmelidir. Vücuduna dokundurtmama ve bu konuda dokunan kişiye karşı çıkma, çocuğun en doğal hakkı ve kişisel güvenliğidir. Dokunma konusunda hayır demek ayıp değil, kişisel hak ve hürriyettir.

            Bir çocuk gerektiği zaman bağırmaktan, ağlamaktan çekinmemelidir. Nasıl bir arabanın alarmı varsa, çocukların da sesi onların alarmıdır. Bir çocuk tedirgin olduğunda veya korktuğunda derhal bağırmalı ve yardım istemelidir. Bağırmaktan çekinmemelidir. Bağırmanın ayıp değil, hayat kurtarıcı olduğu konusunu çocuklarınıza mutlaka öğretiniz.

Çocuk gün içinde yaşadığı her olayı, gerek tanımadığı, gerekse tanıdığı, komşusu veya akrabası olan kişilerle neler konuştuklarını, eve gelince ailesine mutlaka bir rapor şeklinde anlatmalıdır. Çocuğun kendisine önemsiz gelen, dikkatinden kaçan bir ayrıntı, anne-babanın şüphelenip birtakım tedbirler alması hususunda yardımcı olabilir.

Çocuk, okul dışında bir yere gitmeden önce, beraberinde kimlerle gidiyorsa gitsin, mutlaka izin almalıdır. İzinsiz, habersiz hiçbir yere, okul gezisine, mahalle bakkalına bile gitmemelidir. Çocuk, mümkünse yalnız başına bir yere yollanmamalıdır. Aileler nasıl olsa bir şey olmaz şeklinde rahat davranmamalı, günümüz şartlarında çocuklarının can güvenliği konusunda gerekiyorsa aşırı tedbirli, obsesif davranmayı tercih etmelidir.

Korkmak ve kendini kötü hissetmek bir çocuk için hemen savunma sistemini devreye sokmalıdır. Çocuk korktuğu şeyi, neden tedirgin olduğunu mutlaka en çok güvendiği birine hemen aktarmalıdır.

Çocuk, daha ziyade yaşıtları ile oynamalı, kendinden büyüklerle daha az arkadaşlık etmelidir. Okul tuvaletinde, kendinden büyüklerle yalnız kalmamaya özen göstermelidir. Eğer kendinden büyük biri çocuktan herhangi bir konuda yardım isterse, “ailemden izin almadan bir şey yapamam, size yardım edemem” demeyi bilmelidir. Çocuğunuzu başkalarının yanında soyunmama, vücudunu göstermeme konusunda eğitiniz.

Uzm. Dr. Yunus Emre BIKMAZ

Kudret International Hospital

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı