Muharrem ayının geleneksel tatlısı olan aşure içerisindeki tahıllar, baklagiller, yağlı tohumlar ve meyveler ile hem besleyici hem de doyurucu geleneksel bir tatlımız.

Tatlı olarak görülse de aslında içeriğinde bulunan besin grupları nedeniyle öğün yerine rahatlıkla tüketilebilir.

Aşurenin içerisine genellikle buğday, kuru fasulye, nohut, genellikle kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, yaş meyveler ile elma, portakal, fındık, ceviz, badem ve fıstık lezzet vermek amacıyla da şeker-pekmez veya tatlandırıcı eklenir. İçeriğindeki kuru baklagiller ve tam tahıllardan dolayı tokluğu arttıran posa yüksek ve aynı bitkisel proteini yüksek,  demir, çinko, kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi minerallerle A,B ve C vitaminleri yönünden de zengindir.

Aşurenin yaklaşık 200 gramlık bir porsiyonu 350-400 kalori içerir.

Yüksek bitkisel protein içeriğinden dolayı özellikle vejetaryen bireyler için iyi biri protein kaynağıdır.

Tamamen bitkisel olması, doymuş yağ içermemesi, bitkisel yağ içeriği yüksek E  vitaminince zengin fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişleri içermesi nedeniyle kalp damar sağlığı için de yararlı bir besin haline gelmektedir.

Şeker yerine pekmezle veya daha fazla kuru meyveyle tatlandırıldığında ise kansızlığı olan bireyler için demir desteği sağlamaktadır.

Şeker içeriği yüksek pişirilen aşure yüksek enerjili bir besin haline geldiği için enerji ihtiyacı yüksek büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar, kilo almaya çalışanlar, sporcular, emziren anneler için uygun bir besindir.

Ancak diyabet gibi bir kronik hastalığı olan veya zayıflama diyeti yapan bireylerin daha dikkatli tüketmeleri ve diyetisyenden kontrolünde miktarlarını belirlemeleri gerekmektedir.

Aşurenin bir kâsesi tokluk hissi veren, besleyici ve besin öğelerinin dağılımı açısından da dengeli olduğundan ana öğünlerde tüketebilir. Ara öğünde ise yüksek enerjisi de göz önünde bulundurularak yarım kâse kadar tüketilmesi doğru olacaktır. Aşure yanında 1 su bardağı süt ile tüketildiğinde hem daha tok tutucu, hem de kan şekerini dengeleyici özellik gösterir.

Diyetisyen Nimet KÜLTEKİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir