Vücutta bulunan kan elemanlarından alyuvar yani kırmızı kan hücre sayısının ve bu alyuvarların yapısında bulunan oksijen taşıyan hemoglobin  miktarının anormal derecede düşük olmasıdır. Anemi, hemoglobin ve hematokrit değerinin yaş ve cinsiyete göre normal kabul edilen değerlerin altında olmasıdır. 

            Halsizlik, yorgunluk, solukluk çarpıntı, sık enfeksiyonlar, dikkat eksikliği, bilişsel fonksiyonlarda azalma, sarılık, aneminin belirtileri arasındadır.

            Anemide; ciltte solukluk, soğukluk, taşikardi, tansiyon düzensizlikleri; ağız içi ve çevresinde yaralar, tırnak değişiklikleri, sarılık, karaciğer dalak büyüklükleri, lenf bezelerinde büyüme görülebilir.

            Anemi; alyuvar yapımında bozukluklar (demir eksikliği, b12 vitamin eksikliği, folik asit eksikliği, kemik iliği yetersizlikleri), alyuvarların zamanından önce yıkılması ve yok edilmesi (hemolitik anemiler); kan kayıpları sebepleri ile oluşabilir.

            Anemiden şüphelenildiğinde ilk önce tam kan sayımı ile hemoglobin ve hemotokrit düzeylerine bakılır, yaşa ve cinsiyete göre belirlenen düzeylerin altında ise anemi tanısı konur.  Anemi tanısı aldıktan sonra olası sebeplere yönelik tetkikler yapılır.

            En sık görülen anemi demir eksikliği anemisidir. Hayvansal gıda kullanımının kısıtlanması, işlenmiş et ürünlerinin tüketilmesi yada aşırı uzun süre ve fazla ısıya maruz bırakılan etlerin tüketimi gibi yanlış beslenme ile diyetle yeterli demir alamama; mide barsak hastalıkları ve uzun süreli mide ilaçları kullanımı sonucu gelişen demirin emilmesinde oluşan problemler; gebelik, emzirme ve büyüme atakları gibi demir ihtiyacının artığı durumlar;  kadınlarda aşırı adet kanamaları, sık doğum yada düşükler; midenin ve barsağın iyi yada kötü huylu tümörleri gibi kan kaybının arttığı durumlar demir eksikliği anemisinin nedenleridir.

            Aneminin tedavisi yetersiz olan alyuvar hücrelerinin artırılmasıdır. Altta yatan sebep bulunup buna yönelik tedaviler yapılır. Derin anemilerde sebebe yönelik tetkikler ve tedaviler planlanırken hastaya kan nakli de yapılabilir.

            Demir eksikliği anemisinde kan kaybının nereden olduğu bulunmalı ve bu kaybı önleyecek tedaviler uygulanmalıdır. 

            Demir eksikliği anemisinde düzenli ve dengeli beslenmeye ek olarak demir ilaçları kullanılır. Demir ilaçları mutlaka aç karnına alınmalı, yanında süt ve sütürünleri kullanılmamalıdır. Tedavinin süresi ve ilaç dozu hekim kontrolünde belirlenmeli ve hekime danışmadan kesilmemelidir.

            Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut, fındık, fıstık, karacieğr, kırmızı ve beyaz et, yumurta, pekmez, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler iyi demir kaynaklarıdır. C vitamini barsaktan demir emilimini artıracağı için sık tüketilmelidir. Kafeinli içecekler, demir içeren gıdalarla süt ve süt ürünü birlikte tüketilmemelidir.