Obesite çağımızda tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşırı ,sık beslenme,  fazla kalorili yiyecekler, teknolojiyle birlikte hareketsiz bir yaşam obesite ve onunla birlikte  gelen kalp damar sistemi hastalıkları, diabet, kas iskelet sistemi hastalıkları gibi bir çok sağlık sorununa davetiye çıkarmaktadır. Bu da hem kişisel olarak sağlıksız ve ilaçlara bağımlı bir hayat ile girilen kısır döngüyle psikolojik ve sosyal sorunlara neden olmakta, hem de ülkenin iş güç ve ekonomik kaybına yol açmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi ,vücutta hastalıklara neden olacak biçim ve oranda anormal, fazla miktarda yağ birikmesi olarak tanımlamaktadır.

Obezite tedavisinde  günümüzde

Diyet

 Egzersiz

 İlaç tedavisi  ve bunların kombinasyonları ile

Cerrahi tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Bu tedavilerle birlikte ve tedavinin her aşamasında akupunktur ile kombinasyon obezite tedavi başarısını başka üst bir noktaya taşır. Diyet ve egzersize uyumu arttırır ve devamlılığını sağlar. Kilo verme süreci zaman alan ve kararlılık isteyen bir süreçtir. Kişi belirli aralıklarla akupunkturistiyle görüşerek hem akupunktur tedavisini olur hem de süreci bir profesyonelle değerlendrime ve yönetme olanağı bulur.

Obezitede  uygulanan Akupunktur tedavisi  ile hipotalamusta tokluk merkezinde serotonin artırılarak doyma hissi oluşturulur , acıkma ve iştah azaltılır. Midede yanma ve ekşime önlenir ve buna bağlı sık yeme isteğiazaltılır. Kan şekeri dengelenmesiyle halsizlik giderilir. Serotonin , endorfin , dopamin artışlarıyla stres azaltılır. Metabolizma dengelenir.

Kliniğimizde obezite  tedavisinde hem kulak hem vücut Akupunkturu haftada 1 veya 2 seans olmak üzere 8-10 seans uygulanmaktadır. Kişinin obeziteye eşlik eden hastalıkları mevcut ise , ayrıca buna yönelik bir tedavi de planlanır. Çünkü kişiyi bir bütün olarak değerlendirmek esastır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir