Covid-19 neredeyse bir buçuk senedir hayatımızda var olan ve yaşamımızı çalışma yöntemi, eğitim, sosyal ilişkiler, fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıkları açısından etkileyen bir salgın hastalık oldu.

H1N1 influenza A (2009) pandemisi ile ilk kez hastalık şiddeti ve mortalite için risk faktörü olarak tanımlanan obezite, bugün COVID-19 pandemisi için de bağımsız bir risk faktörü olarak değerlendirilmektedir.

Aşırı beslenme sonucu oluşan obezite, vücutta sistemik kronik inflamasyona (iltihap) neden olmaktadır. Bu durum obez bireylerin kronik metabolik hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirmektedir. Obez bireyler enfeksiyonlara karşı daha geç ve etkin olmayan immün yanıtlar vermektedir. Ayrıca  obez bireylerde tedavide kullanılan ilaç ve aşıların etkinliği azalmaktadır. Bu durum obez bireylerde daha şiddetli hastalık dönemlerine ve daha az iyileşme oranına neden olmaktadır.

 Artık çocukluk çağında da aşırı artış  gösteren obezite, gelecek nesiller için sağlık riskini artıran önemli bir halk sağlığı sorunu olmuştur.

Yapılan çalışmalarda COVID-19 ve obezite ilişkisinin sadece yetişkinlerde değil, COVID-19 tanısı almış çocuklarda da potansiyel bir neden olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla hem yetişkinlerde hem de çocuklarda yaşa bağlı olmaksızın obezite Covid-19 için risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Covid -19 enfeksiyonuna karşı bireylerin hastalık şiddetini düşürmek ve ölüm oranlarını düşürebilmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması önemli bir faktördür. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ise yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması ile mümkündür. Bunun için besin seçimine dikkat edilmeli, besin hijyeni sağlanmalı, ideal vücut ağırlığı korunmalı ve fiziksel aktivite düzeyi arttırılmalıdır.

 Obezite sadece bugün hastalığı kontrol altına almada değil gelecekte benzerlerine rastlayabileceğimiz hastalıklar için de müdahale gerektiren risk faktörüdür. Sağlıklı beslenme alışkanlığının sağlanması ve obezite gibi risk faktörlerinin ortadan kaldırılması bu tür hastalıklarla mücadelede etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir