Kış aylarında vücudumuz yağlanma eğiliminde olur ve kışın tüketilen besinlerin de enerji içerikleri genellikle yüksektir. Bu yüzden bu besinleri tüketirken dikkatli olmakta fayda var.

Sebzeler: Kışın gelmesiyle karnabahar, lahana, pırasa gibi bir çok sebzenin de mevsimi gelmiş olur. Sebzeler düşük kalorili ve posa bakımından zengin olmalarından dolayı her mevsimde olduğu gibi kışın da her yemekte gerek salata gerekse zeytinyağlı sebze yemeği olarak mutlaka sofralarda bulunmalı.

Çorbalar: Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan çorbalar yapılma şekline göre yüksek yada düşük kalorili olabilir. Çorbaya katılan krema gibi malzemlerle hiç de düşük kalorili olmayan bir yemek yapmış olabilirsiniz. Krema yerine süt, yoğurt kullanarak daha sağlıklı çorbalar yapabilirsiniz. Çorbaya eklenen bulgur, mercimek, şehriye vb. ürünler doygunluk hissinin sağlanmasına yardımcı olurlar ayrıca kıvam verirler. Ancak bunların da fazla kullanılması enerji içeriğinin artmasına neden olacaktır. Öğün öncesi tüketilen küçük bir kase çorba yeterli ve dengeli beslenmenize olanak verecektir.

Boza: Mayalanarak üretilen bir içecektir ve bu mayalanma işleminden dolayı içerdiği aktif bakteriler probiyotik özellik gösterirler ve hazmı kolaylaştırırlar. Kalsiyum, tiamin, riboflavin içeriği yüksektir. Özellikle tarçınla birlikte tüketilmesi diyabetli bireyler için daha uygun olacaktır. 1 su bardağı boza yaklaşık 500 kaloridir. Genelde leblebi ile birlikte tüketilir ve daha da yüksek kalorili bir besine dönüşmüş olur. Bu nedenle tüketirken dikkat etmek faydalı olacaktır.

Salep: Enfeksiyon, hazımsızlık gibi sorunlara iyi gelebilen salep aynı zaman da iştah da açmaktadır. Tarçın, karanfil, damla sakızı katarak kalorisini arttırmadan lezzetini arttırmanız münkündür. 1 su bardağı salep yaklaşık 200 kaloridir ve şeker içerir. Bu yüzden fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Kestane: 2-3 adet kestane yaklaşık 70 kaloridir ve 1 dilim ekmek kadar enerji içerir. Çerez gibi atıştırmalık olarak görülse de fazla alınması halinde yüksek kalori alınmasına neden olacaktır. Bü yüzden kilo sorununuz varsa porsiyon kontrolü sağlamak önemli. Lif oranı yüksek olan kestaneyi fırında ızgara şeklinde yada haşlayarak tüketebilirsiniz.

Sıcak Çikolata-Kahve: Sıcak çikolata enerjisi yüksek bir içecektir ancak light/laktozsuz süt yada hindistan cevizi sütü vb başka sütler kullanarak daha düşük kalorili bir hale getirilebilir. Kahve her ne kadar masum görünse de içerine eklenen krema, şurup vb ögelerle yüksek kalorili ve sağlıksız bir hale gelebilmektedir. Kahvenizi olabildiğince sade ve şekersiz tüketmeye özen göstermelisiniz.

Diyetisyen Nimet KÜLTEKİN