Sigara bağımlılığı hem kullanan kişi hem de çevresi için bir çok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Akciğer,gırtlak,mesane  kanseri ,KOAH , hipertansiyon, kalp damar hastalıkları,hiperkolesterolemi gibi.

Sigara bağımlılığının 2 yönü vardır. Fiziksel ve psikolojik bağımlılık

Fiziksel bağımlılığı yapan sigaradaki nikotindir. Psikolojik bağımlılık ise kişiye göre değişir.

Nikotinin kimyasal yapısı sinirsel iletilerde çok etkin rolü olan asetilkolinin kimyasal yapısına çok benzer.Nikotin SSS’de asetilkolin reseptörlerine tutunarak asetilkolin gibi görev yapmaya başlar.Buna bağlı olarak da asetilkolin salgılanması ve gereksinimi azalır.

Nikotin vücuda girdikten 7-10 sn sonra beyine ulaşır ve beyinde asetilkolinmiş gibi solunum, dolaşım ve ödüllendirme merkezlerini uyararak adrenalin, dopamin, seratonin, norepinefrin, endorfin gibi maddelerin salgılanmasına yardım eder. Sigara bağımlıları sigara içmediğinde aşırı bir sigara içme isteği,bulantı, kusma, karın ağrısı, ağızda yaralar, diğer GİS problemleri, iştah artışı ve kilo,baş ağrısı, sinirlilik, sıkıntı, ellerde titreme, çarpıntı, unutkanlık,uyku bozuklukları, uyuşukluk, yorgunluk hali, depresyon, konsantrasyonda azalma,kan basıncı ve nabızda şahsı panikleten oynamalar yaşayabilir.

Kulak ve vücut akupunkturu , SSS ve plazmada artan beta endorfin, serotonin, dopamin ve enkefalinlerin nikotin eksikliği sonucu ortaya çıkan yoksunluk belirtilerini önlemesi ve psikolojik durumu düzenlemesi ,bağırsak hareketliliğini  ve iştah artışı sonucu oluş an kilo alımını kontrol etmesi, uyku sorunlarını çözmesi sebebi ile sigara bırakma uygulamalarında ilaçlarda oluşan yan etkiler olmaksızın , güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilir.

Sigara bırakmak isteyen kişi öncelikle istekli ve kararlı olmalıdır. Akupunktur tedavisine gelmeden 24 saat önceden tibaren sigara içmemelidir.Ortalama  seans sayısı 6-10 arasıdır. Seans sıklıkları ilk hafta daha sık olmak üzere sonra danışanın durumuna göre akupunkturist tarafından ayarlanır. Bu süreçte bol su içme, egzersiz çok önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir