Günümüz genel sorunu bayanların korkulu rüyası varis hastalığı. Yazın etek giyememek, denize girerken sorun, bırakın bunları hastalığa ait şikâyetler kişiyi canından bezdiriyor. Akşamları ayaklarda zonklama, huzursuzluk, karıncalanma, yanma hissi, baldırlarınızı ovma ihtiyacı, şişlik hissediyorsanız siz varis hastasısınız ya da bu hastalığa adaysınız demektir.

Kimse varisle doğmuyor ancak aile yatkınlığı önemli, yanlış yapılan bazı şeyler ve kötü alışkanlıklar da bu hastalığı tetikliyor.

Varis kirli kan taşıyan damarların bir hastalığıdır. Kemik seviyesinde seyreden derin ve yüzeysel seyreden kirli kan damarları olarak ikiye ayrılır. Bu iki kirli kan damarı arasında geçiş sağlayan köprücükler vardır. Ayakucuna kadar gelen kan kullanıldıktan sonra ayakucundan akciğerlere kadar olan yolculuğunda kalp pompa gücünün bir rolü yoktur artık. Bu yolculuk baldır kasları hareketiyle gerçekleşir. Siz yol yürürken kan yukarı doğru hareket eder, durduğunuz zaman kan geri kaçmasını engelleyen kirli kan damarı kapakları vasıtasıyla olduğu yerde kalır.

Kullanılan doğum kontrol hapları hormonal ilaçlar, kontrolsüz diyabet, sigara, alkol, uzun süre ayakta durma ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışma, bu damar yapısını bozuyor. Damar içerisinde yer alan kapak sisteminde açıklık oluşacak şekilde bozukluklar yapıyor. Köprü geçişleri bozuluyor. Bozulan her sistem geriye kaçan yukarı gidemeyen kan demektir ve kaçan kan miktarıyla orantılı şikâyetler belirtiler ortaya çıkmaya başlıyor. Bu şikâyetler damarı zorlayan gerginlik ağrısı, örümcek ağı görüntüsünden, varis klasik belirtisi görüntüsü olan balonlaşmaya kadar değişir.

Bu hastalıktan korunmanın ve oluşmuş hafif örümcek ağı görüntüsünü geriletmenin basit bir yolu var.

Varis tedavisinde uygulanacak yöntemler;

Baldır kas pompasını çalıştıran yürüme aktivitesidir. Gün içerisinde yirmi dakika tempolu yürüyüş, kirli kanın yoluna devamını sağlamakla kalmaz bu egzersizle kalp sağlığınızı da korursunuz. İyi kolesterol seviyenizin yükselip kötü kolesterol seviyesinin düşüşü bu yürüyüşlerle sağlanabilir. Bu yürüyüşler sırasında bacağınızda mevcut olan ven hastalığıyla orantılı basınca sahip bir varis çorabı giyer iseniz, kanın asıl çalışması gereken damarlara yönlenmesi ve bu kötü damarlara kaçışı önlenmesi daha kolay olur. Egzersizlerin periyodik tekrarı, bir süre sonra yeni başlamış olan örümcek ağı görüntülerinin kaybolmasıyla sonlanacaktır. Bu egzersizlere doktor kontrolünde mikrosirkülasyonu artırıcı, damar tonusu düzenleyici bir ilacın eklenmesiyle de hem varis hastalığı şikâyetlerinden kurtulunacak hemde kozmetik düzelmeye bir adım daha yaklaşılacaktır.

Damar sıkılığının sağlanmasında gün içerisinde bir kaç kez kasık seviyesinden itibaren aşağıya doğru en az beş dakika olacak şekilde yapılan soğuk duş uygulamasının çok faydası vardır. Sıcak su ile yıkanmayı sevenler banyolarının son beş dakikasında mutlaka bacaklarına bu soğuk duş uygulamasını yaparak banyolarını bitirmelidirler.
Akşamları ayakları yüksek bir seviyeye uzatmak, ayak altı destekleri ve ayaklar uzatılmış yüksekte iken ayak bileğinden yukarı doğru yapılan ovma kirli kan damarı hastalığı şikâyetlerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.
Baldır kaslarını harekete geçirmek için otururken ayağa yaptırılan dairesel hareket ve ayak parmak ucu, topuk üzerinde yükselme egzersizleri gün içi şikâyetlerimizi de azaltır.

Her seviyedeki kirli kan damarı hastalığının tedavisinin ve görüntü bozukluğu oluşturan varis hastalığının düzeltilmesinin mümkün olduğunu lütfen unutmayalım.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Op. Dr. Metin YILMAZ